Lekarz psychiatra jest specjalistą w dziedzinie chorób psychicznych oraz zaburzeń psychicznych u człowieka.
Zrozumiałą sytuacją może być dodatkowe napięcie/stres związane z wizytą u lekarza psychiatry, choć z całą pewnością niepotrzebnie. Specjalista ten bowiem pomoże dotrzeć do źródła problemów, zdiagnozować objawy i poprowadzić przez późniejszy proces ewentualnego leczenia, np. drogą farmakologiczną, czyli lekami.
Obowiązki psychiatry różnią się z tymi, jakie wykonuje np. psychoterapeuta, czy też psycholog. Psychiatra jest w stanie dokładnie przebadać pacjenta pod kątem występującej choroby psychicznej, zdiagnozować objawy i przeprowadzić leczenie. Ponadto w uprawnieniach występuje też możliwość wystawienia recept oraz zwolnień lekarskich, a także skierowań na dodatkowe badania do szpitala. Z kolei u psychoterapeuty czy psychologa można uzyskać podobne wsparcie w postaci np. rozpoznania choroby, jednak bez możliwości przypisania odpowiednich leków do leczenia.
Jakie objawy mogą zostać rozpoznane, świadczące o problemach zdrowotnych?
W zależności od sytuacji, psychiatra może analizować zmiany nastroju u człowieka, izolowanie się od społeczeństwa, skrajne aktywności osoby, kluczowe wydarzenia w życiu (np. śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy itp.), ciągłe poczucie niepokoju, samotności, smutku, przygnębienia. W przypadku kłopotów obecne są też - nerwowość, nadwrażliwość, bóle głowy, potliwość, problemy z sercem (kołatanie, wykluczone podczas badań szpitalnych), drżenie rąk, jak i widzenie rzeczy, których w rzeczywistości nie ma. Osoby nie zachowują się naturalnie wpadają też często w uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków, ale również seksu, czy zakupów.
Powyżej wspomniane problemy mogą mieć różne podłoże. Leczenie przez psychiatrę może dotyczyć takich chorób jak: depresja, nerwica, schizofrenia, mania, zaburzenia osobowości, uzależnienia, myśli samobójcze, zaburzenia pamięci, psychoza, choroby zawodowe, zespół stresu pourazowego, bulimia, anoreksja, czy choroba afektywna dwubiegunowa.